Droga na drugą stronę

Droga na drugą stronę, reż. Anca Damian, Polska / Rumunia, 2011 r. 73 min
Festiwal Filmów Animowanych w Annecy 2012 – Grand Prix
Sopot Film Festival 2012 – Nagroda Główna Festiwalu
Warszawski Festiwal Filmowy 2011 – Specjalne Wyróżnienie Jury Konkursu Międzynarodowego, Specjalne Wyróżnienie Jury Ekumenicznego
Festiwal CPH:DOC w Kopenhadze 2011 – Nagroda Amnesty Award dla najlepszego filmu poruszającego tematykę praw człowieka

Fabuła filmu została oparta na autentycznych wydarzeniach z lat 2007 – 2008. Film opowiada historię Claudiu Crulica – rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki prowadzonej w krakowskim areszcie. Oskarżony o kradzież mężczyzna protestował przeciwko wątpliwym przesłankom zatrzymania. Aby zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczął strajk głodowy. Pełnometrażowy, częściowo animowany, film dokumentalny o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczyna strajk głodowy i pozwala mu się umrzeć w areszcie, przed oczami społeczeństwa. Teraz, gdy on już przebył drogę na druga stronę, my żyjemy w poczuciu winy, że nie posiadaliśmy wystarczająco dużo miłości i pozostaliśmy bierni.
Przypomnienie bulwersującej historii z pierwszych stron gazet stanowiło wyłącznie punkt wyjścia. Postać rumuńskiego mężczyzny została potraktowana, jako uniwersalny symbol buntu, straceńczej walki jednostki z systemem i niemożliwej do zaspokojenia żądzy wolności. Niezwykłość historii Crulica znalazła swoje odzwierciedlenie w nowatorstwie filmowej formy. „ Droga na drugą stronę” jest połączeniem animacji, dokumentu i fikcji. Ironiczna narracja zza grobu przywołująca na myśl „Kasyno” łączy się w nim z bezkompromisową wizją świata charakterystyczną dla „Walca z Baszirem”.