Idea

Zapraszamy na 13. edycję najpiękniejszego kina plenerowego w Gdyni – Kina Letniego w Orłowie. Jest to cieszący się ogromnym zainteresowaniem cykl wakacyjnych spotkań ze światowym kinem w magicznym otoczeniu mola w Orłowie, z widokiem na morze. Przez całe wakacje odbędzie się 10 pokazów w poniedziałki i wybrane wtorki, od 26 czerwca do 7 sierpnia włącznie. Zobaczyć będzie można filmy światowego formatu i najciekawsze pozycje minionego roku z największych zagranicznych festiwali filmowych.

Podobnie jak w latach ubiegłych wieczorne pokazy kina plenerowego w Gdyni Orłowie poświęcone będą najciekawszym filmom ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na takich festiwalach jak: Cannes, Berlinale, Wenecja, zdobyły Oskary czy Europejskie Nagrody Filmowe. Czeka nas więc wakacyjne kino w najlepszymi, najciekawszymi a niekiedy i najbardziej kontrowersyjnymi pozycjami filmowymi, ale zdecydowanie obowiązkowymi do obejrzenia.

Na otwarcie cyklu zaprezentowany zostanie najgłośniejszy tytuł roku – „W trójkącie” szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda. Film, który zdobył nie tylko Złotą Palmę na ubiegłorocznym Festiwalu w Cannes, ale też kilka statuetek Europejskich Nagodów Filmowych jest szaloną komedią, bezlitosną satyrą społeczną, nie tylko na świat najbogatszych tego świata i świetną metaforą naszych czasów.

„W tym roku w programie filmowych satyr społecznych będzie zresztą dużo więcej. Ostatnie dwa lata widać wyraźnie taką tendencję w kinie europejskim – reżyserzy sięgają po satyrę, groteskę i czarny humor, żeby napiętnować i wyśmiać pewne zjawiska współczesnego świata.” – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektorka Programowa Kina Letniego w Orłowie.

W podobnej estetyce zrealizowana jest czarna komedia „Boscy” argentyńskich reżyserów Mariano Cohna i Gastóna Duprata, obnażająca próżność przemysłu filmowego i świata celebrytów. Świetne kreacje aktorskie stworzyli Penélope Cruz i Antonio Banderas. Temat narcystycznego społeczeństwa i bohaterów za wszelką cenę starających się zdobyć popularność pojawia się również w czarnej komedii „Chora na siebie” norweskiego reżysera Kristoffera Borgliego. Film okazał się jedną z największych rewelacji ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Cannes. To do bólu prawdziwa opowieść o tym, jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się, by stać się popularnymi, co wydaje się bardzo aktualne w dobie ekspansji mediów społecznościowych. Krytycznym okiem na świat bogatych mieszkańców Lazurowego Wybrzeża patrzy też reżyser Nicolas Bedos w francuskiej komedii „Maskarada”. To historia pary kochanków, którzy niczym współczesna wersja Bonny i Clyde szykują misterną intrygę, przekręt i zbrodnię.

W programie Kina Letniego w Orłowie pojawiły się również takie głośne tytuły jak: „Sundown” meksykańskiego reżysera Michela Franco, prezentowany na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji i nazywany jego objawieniem, choć nie zdobył Złotego Lwa. To film, który łączy thriller z love story w skąpanym słońcem Acapulco. Kolejnym filmem jest niezwykle zmysłowy obraz „Paryż, 13 dzielnica” Jacquesa Audiarda, prezentowany w konkursie głównym Festiwalu w Cannes. To kolejny tytuł po „Frances Ha” czy „C’mon C’mon” dowodzący, że dziś o wszystkich odcieniach uczuć najlepiej opowiada się w czerni i bieli.

Widzowie zobaczą również „Bezmiar” włoskiego reżysera Emanuele Crialese z ostatniego Festiwalu w Wenecji, opowiadający osobistą historię o tożsamości i macierzyństwie, z wspaniałą kreacją Penelope Cruze czy sensacyjną komedię „Nieznośny ciężar wielkiego talentu” z legendą kina Nicolasem Cagem i najgorętszym nazwiskiem tego lata Pedro Pascalem („The Last of Us”, „Mandalorian”). Kultowy aktor, grający samego siebie zostaje wciągnięty w sam środek kryminalnej intrygi. W programie nie mogło zabraknąć filmu jednego z kultowych amerykańskich reżyserów – „Wieloryb” Darrena Aronofskiego. Jeden z bardziej poruszających filmów roku jest opowieścią o dramacie egzystencjonalnym. W główną rolę cierpiącego na chorobliwą otyłość i żyjącego od wielu lat w izolacji Charliego, wcielił się Brendan Frazer, który otrzymał za nią statuetkę Oskara.

Każdy seans rozpocznie się od kilkunastominutowego bloku filmów krótkometrażowych -fabuł, animacji i teledysków -prezentowanych na festiwalach w Cannes, Wenecji czy Toronto. Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godzinie 21.30. na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni, wejście na plażę nr 17 (dojście od ulicy Świętopełka lub Plażowej). W przypadku złych warunków pogodowych pokazy będą przenoszone na inny termin.