Wraz z początkiem lipca po raz dziewiąty na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni startuje Kino Letnie w Orłowie czyli cykl wakacyjnych spotkań ze światowym kinem. W magicznym otoczeniu mola w Orłowie, z widokiem na morze i przy szumie fal zaprezentowane zostaną wybitne filmy światowego formatu. Pokazy odbywać się będą w każdy poniedziałek oraz wtorek, od 1 lipca do 12 sierpnia. Łącznie zaprezentowanych zostanie 13 filmów.

Podobnie jak w latach ubiegłych wieczorne pokazy kina plenerowego w Orłowie poświęcone będą najciekawszym filmom ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na takich festiwalach jak: Cannes, San Sebastian, Wenecja, Berlinale czy Europejskie Nagrody Filmowe. Przez cały sezon odbędzie się trzynaście pokazów kina plenerowego na Scenie Letniej.

Na otwarcie cyklu zaprezentowany zostanie„Green Book”, amerykański film drogi w reżyserii Petera Farrelliego, nagrodzony w tym roku trzema Oskarami oraz trzema Złotymi Globami, w tym za najlepszy film i najlepszy scenariusz. Ponadto w programie znalazły się również inne amerykańskie ambitne produkcje utrzymane w duchu kina niezależnego, tj. „I tak cię kocham” w reżyserii Michaela Showaltera, ambitna komedia romantycnza, która otrzymała m.in. nagrodę publiczności na festiwalu w Locarno i była nominowana do Oscara z najlepszy scenariusz oryginalny oraz melancholijny dramat osadzony w postapokaliptycznej krainie zalanej przez wodę, widziany oczami małej dziewczynki „Bestie z południowych krain” reż. Benh Zeitlin, laureat czterech nagród na festiwalu w Cannes oraz dwóch na festiwalu Sundance.

Organizatorzy Kina Letniego w Orłowie, co roku dbają o przedstawienie filmów ze wszystkich stron świata. Nie inaczej będzie w tym roku. W programie znalazło się rosyjskie „Lato” Kiriłła Sieriebriennikowa o gwieździe undergroundowej sceny muzycznej lat 80. w ZSRR, czarna komedia kryminalna „Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto” włoskiego reżysera Antonio Padovana, brazylijski „Loveling” w reż. Gustavo Pizzi , będący mieszanką humoru i melancholii oraz będący mieszanką wibrującego rock-n-rollem Buenos Aires, lat 70. i klasycznych kryminałów z tamtych lat „Anioł” Luisa Ortegi.

Nie zabraknie również kina mistrzów, w tym nagrodzonego na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes  filmu „Dogman” autora głośnej „Gomorry” Mateo Garrone oraz ostatniego filmu mistrza europejskiego kina Michaela Haneke „Happy End” a także „Mój piękny syn” – ostatnia produkcja belgijskiego twórcy Felixa von Groeningena, autora takich uznanych produkcji europejskiego kina, jak „Boso ale na rowerze” czy „W kręgu miłości”.

Kino Letnie w Orłowie to zarazem kino autorskie, dramaty, niebanalne komedie, ale również ambitne thrillery. W tym roku zaprezentowane zostaną dwie takie produkcje: mroczne „Nigdy cię tu nie było” Lynn Ramsey z Joaquinem Phoenixem w roli głównej, porównywany przez krytyków do „Taksówkarza” XXI wieku. Drugą równie mroczną opowieścią będzie „Zabicie Świętego Jelenia” w reżyserii Jorgosa Lantimosa, autora „Faworyty” i „Lobstera” z Colinem Farrellem i Nicole Kidman w rolach głównych.

 „Nasze wakacyjne pokazy ambitnego kina nad samym morzem są alternatywą dla sezonu hitów prezentowanych w tym czasie w multipleksach, wypełnieniem pewnej luki repertuaru kin studyjnych ale również okazją na nadrobienie zaległości, gdyż pokazujemy również filmy sprzed kilku lat.”– mówi Anna Kądziela-Grubman, selekcjoner i kurator projektu.

Tegoroczny sezon filmowy w Orłowie zamknie ekranizacja światowego bestsellera Romaina Puértolasa „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie” o młodym fakirze, który przybywa do Paryża marząc, by zwiedzić IKEĘ. W skutek zbiegu okoliczności utknie w szafie i wyruszy w podróż po Europie.


 
KINO LETNIE W ORŁOWIE

9 edycji, 69 pokazów, 15 000 widzów